Anolis rudokrký se volně v přírodě vyskytuje v Jihovýchodní Americe na Bahamách a na Kubě. Je to stromový denní ještěr, přes den je velice aktivní.
Má jasně zelenou barvu, ale do určité míry dokáže měnit barvu přes šedivou až ke hnědé, okolí očí má modré a na zádech většinou světlou klikatou čáru, spodek těla je krémově bílí. V dospělosti dorůstá 14-20cm, a dožívá se až 5ti let.Obě pohlaví mají růžovočervený krční lalok který napřimují pomocí jazylky, samci jej mají výrazně větší. Používají ho k odstrašení nepřítele a v období námluv. Chováme je v páru nebo ve skupině 1,2.
Samečci bývají větší trošku robustnější mají ostřejší rysy hlavy , větší hrdelní lalok a zesílený kořen ocasu. Samičky jsou menší s menším hrdelním lalokem a jemnějšími rysy hlavy.
Anolis rudokrký není nikterak náročný a je ho možné s úspěchem chovat i v zimních zahradách.
Terárium orientujeme na výšku s dostatkem rostlin a větví, pro pár stačí velikost 40x30x50(dxšxv), na dně rašelina nebo lignocel.Anolisové vyžadují více světla.
Teplotu udržujeme na 25-28°C lokálně až 35°C s nočním poklesem na 20°C. Vlhkost 70 – 80% rosíme jednou denně přes den Anolisové příjmají vodu olizováním z listů.
Na krmení není náročný sežere všechen hmyz na který velikostně stačí, dospělce krmíme obden, mláďata denně, krmivo práškujeme vitamíny a vápníkem.
Pro úspěšné páření je nutné Anolisy zimovat a to na 2 měsíce pří snížené teplotě na 18-22°C, snížené době osvitu na 6-8 hodin a snížené krmné dávce. Rosíme pouze asi 2x týdně. Po dvou měsících opět teplotu a dobu osvitu postupně zvyšujeme až k normálu.
Anolisové by se měli ihned začít předvádět a pářit. Samička po nějaké době klade 1 až 2 malé vejce do substrátu blízko rostlin, někdy vejce zahrabe, někdy ponechá volně ležet.
Samice klade opakovaně v intervalu 1-4 týdnů, celkem za sezónu naklade asi 10 vajec.
V době kladení zvýšíme samici příjem vápníku.
Mláďata se líhnou pří teplotě 25°C za 70 dní, při teplotách okolo 28°C asi za 40 dní.
Vylíhlá mláďata krmíme vzhledem k velikost mikrocvrčky a octomilkami.
Mláďata neponecháváme v teráriu s dospělci, smlsli by si na nich.