DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 16.02.2024 08:10:47 

TERANEV Opava - Ještěři

Gekončík noční
Eublepharis macularius - Gekončík noční
 
 
Třída:Reptilia (plazi)
Řád:Squamata (šupinatí)
Podřád:Sauria (ještěři)
Čeleď:
Gekkonidae (gekonovití)
Podčeleď:
Eublepharinae (gekončíci)
Rod:
Eublepharis
Druh:
Eublepharis macularius

Výskyt:Írán, Irák, Afghánistán, severozápadní Indie, jižní Turkménie
Velikost:20 - 30 cm
 
 
Gekončík noční je velmi mírný zajímavý ještěr dorůstající 20 – 30cm, při dobré péči se dožívá až 12 let.
Gekončíci ve volné přírodě obývají polosuché biotopy východního Íránu, Afganistánu, Pákistánu a severozápadní Indie.
Mají bradavičnaté tělo a článkovaný ocas, který se může v kterékoliv části odlomit, po čase doroste nový ne však tak pěkný jako ten původní. Gekončíci se od ostatních gekonů liší tím, že mají pohyblivá oční víčka a prsty bez lamel, místo nich mají drápky. Jedná se o živočichy s převážně noční aktivitou.
Gekončíky se nedoporučuje chovat v párech protože vysoce aktivní sameček by samičku svými výpady brzo utahal, optimální je skupina 1 samec a 3-5 samiček. Pak sameček svou pozornost rovnoměrně rozdělí. Nikdy nechováme ve skupině více samců, následně potyčky by vedly ke smrti slabšího samce.
Pro chovnou skupinku 5 gekončíku používám terárium 80x60x50cm(dxšxv), je dobré terárium vybavit zadní stěnou, gekončící si rádi vylezou kam se jim zrovna zachce, také je nutné mít v teráriu dostatek úkrytů a různých schovávaček. Jako substrát používám granulovaný přírodní jíl, v česku známí jako MIKEŠ, pokud jej gekončíci pozřou nehrozí jim žádné nebezpečí a přirozenou cestou ho zase z těla vyloučí.

V teráriu udržuji teplotu 26-28°C, noční pokles na 20-22°C, svítíme zářivkou jen pokud není přes den dostatek denního světla z okna, pokud máme terárium ve světlé místnosti, svítit nemusíme vůbec. Vzhledem k nočnímu způsobu života gekončíci nevyžadují světlo s podílem UV záření. Terárium je dobré vybavit umělými rostlinami, živé by dlouho nevydrželi.

Gekončíky krmíme běžným terarijním krmným hmyzem. Lépe je krmit vždy navečer aby se potrava nestihla po teráriu poukrývat. Krmný hmyz obalujeme ve vitamínových přípravcích, mimo to je v teráriu miska s vápníkem, dráčci si sem tam ďobnou. Denně dáváme čerstvou vodu.

Gekončíky zimujeme po dobu 1-3 měsíců, postupně snižujeme dobu osvitu a teplotu v teráriu až na běžnou pokojovou teplotu tj. Asi 20°C, po dobu zimování nepodáváme myší holátka a hmyzem krmíme pouze v malých dávkách, vodu podáváme stale čerstvou.

Pří zimování kontrolujeme průběžně stav zvířat a v případě většího úbytku váhy zimováni konkrétního zvířete ukončíme. Na konci zimování začneme postupně zvedat teplotu zase k normálu. Asi do měsíce po odzimování se začínají dospělá zvířata pářit.

Pohlaví jde u Gekončíků nočních poznat už asi od 3 měsíce, sameček má výrazné preanální póry a dvě vystouplá pouzdra hamipenisů u kořene ocasu.

  

Samice klade asi po měsíci březosti po 2 vejcích(výjimečně po jednom), do připraveného kladiště – plastová krabička s víčkem ve kterém je otvor, naplněná vlhkým substrátem – písek s rašelinou nebo lignocelem. Po oplodnění samice klade 4 až 8x ročně v rozmezí 14 dnů až měsíce.

Vajíčka inkubujeme zpola zahrabané v krabičce s vlhkým vermikulitem, inkubační doba je 45 až 70 dní, doba inkubace je přímo úměrná teplotě. Při 25 až 27°C se líhnou spíše samice, při 31-32°C se rodí spíše samci. Při teplotách 28-30°C se rodí přibližně stejný podíl samců i samic. Vlhkost při inkubaci udržujeme mezi 75 a 90%.