DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 16.02.2024 08:10:47 

TERANEV Opava - Ještěři

Felzuma madagaskarská
Phelsuma madagascariensis - Felzuma madagaskarská
 
 
Třída:Reptilia (plazi)
Řád:Squamata (šupinatí)
Podřád:Sauria (ještěři)
Čeleď:Gekkonidae
Podčeleď:Gekkonidae
Rod:Phelsuma

Druh:Phelsuma madagascariensis

Výskyt:Madagaskar
Velikost:20 - 30 cm
 
 
 
Felsuma madagaskarská patří mezi největší druhy dorůstá až 30cm. Je to výhradně denní gekon. V přírodě žije v párech, které si chrání svá teritoria. Dožívají se až deseti let.V přírodě žije výhradně na Madagaskaru. V přírodě žijí na stromech, především hladkých, nejčastěji bambusech, banánovnících ... skupina několika jedinců si svůj strom hájí před ostatními živočichy. Jsou to ještěři velmi hbití, zaregistrují každý pohyb.
Chováme je v párech v teráriu orientovaném na výšku velkém minimálně 40x40x90cm(dxšxv).
Terárium osázíme rostlinami z tvrdšími listy např. Sansevieria nebo Guzmania a umístíme do něho několik bambusových tyčí, kolmo i šikmo umístěných. Teplota pod světlem by měla být kolem 35°C ve zbytku terária 26-29°C noční pokles na 22°C. Vlhkost v teráriu okolo 60% - 80%.
Jako substrát používám lignocel, který dobře odolává vysoké vlhkosti, ale v podstatě je to Felzumám jedno, na dno stejně nikdy neslézají. Felzumám přisvěcujeme světlem s podílem UV-A a UV-B záření.
Felzuma je všežravec, ale většinu jejího jídelníčku musí tvořit hmyz, cvrčci, švábi, larvy potemníků moučných či zoophobias, sarančata….hmyz ochotně příjmají i z pinzety či z ruky. Jednou týdně nabídneme přezrálé ovoce jako je banán, jahoda, broskev, nebo dáváme ovocnou přesnídávku nebo med. V dospělosti krmíme zhruba obden, mladé jedince denně.Hmyz obalujeme v minerálních přípravcích. Terárium dvakrát denně rosíme – Felzumky olizují vodu z listů.
Felzumy mdagaskarské pocházejí z tropických deštných lesů, takže po celý rok udržujeme stejné prostředí a teploty.
Pohlavní dospělosti dosahují asi v jednom roce života, samečci mají většinou širší hlavu, širší konec ocasu a viditelné pouzdra hamipenisů, mají také výrazné preanální a femorální póry.
Samičky mají na z boku hlavy vypouklinky vápníkové vaky.
 
Rozmnožování předcházejí krátký namlouvací rituál při kterém na sebe oba skřehotají a chrčí, třesou hlavami a ocasy. Pokud je samička svolná samec si ji při páření přidržuje zakousnutím do krku(toto se většinou obejde bez následků, pokud se poruší kůže, vždy se rychle zhojí).
Asi za měsíc začne samička klást v měsíčních intervalech po 1 2 vejcích, které lepí na rostliny nebo na jiný hladký podklad(nejraději do dutých větších bambusů), zadníma nohama je přidržuje dokud se nepřilepí k podkladu.
Pokud vajíčka nejdou odlepit ponecháváme je v teráriu, pouze je překryjme nějakým košíkem aby na mladé nemohli rodiče, kteří by si na nich pochutnali, líhnutí trvá asi 3-4 měsíce podle teploty a umístění vajec.
Pokud vejce jdou oddělit od podkladu je lepší je přemístit do inkubátoru kde při teplotě 26-32°C a vlhkosti 50% 90% líhnou prcci asi za 2 měsíce. Při vyšší teplotě se líhne více samečku, při nižší zase více samiček.
Mláďata začínají po vylíhnutí žrát po 3 - 5-ti dnech, spolu můžeme chovat jen přibližně stejně velké jedince a to asi do ¾ roku, pak je nutné je od sebe oddělit a chovat samostatně.